Диагностика на Епщайн-Бар вирус (EBV)

Вирусът Епщайн-Бар е разпространен повсеместно и причинява инфекциозна мононуклеоза предимно при младежи, а при малки деца инфекцията обикновено преминава безсимптомно. Предава се при контакт със слюнка, но е възможно заразяване и при кръвопреливане, или трансплантация на органи. Над 95% от възрастното население е носител на вируса. Той остава латентен в организма и може да се реактивира, най-вече при имунокомпрометирани пациенти. Серологичната диагностика на инфекциозната мононуклеоза включва различни тестове за откриване на антитела срещу вирусните антигени. В лабораторията по вирусология на УМБАЛ „Лозенец“ се извършва както серологична, така и молекулярна диагностика на Епщайн-Бар вирус, с проби от венозна кръв.

EBV VCA IgM са антитела срещу капсидните антигени на вируса (от обвивката на EBV), които се появяват по време на литичната фаза. Те се откриват в 100% от случаите и са показател за първична/остра инфекция. В лабораторията на УМБАЛ „Лозенец“ този тест е качествен, автоматизиран, чрез техниката ензимно-свързан флуоресцентен анализ. Резултатът се изчислява автоматично в съответствие със стандарт. Резултатът се получава до 48 часа. Анализът и интерпретацията се извършват от лекар със специалност Вирусология.

EBV EBNA IgG са антитела срещу ядрените антигени на EBV, които се синтезират през латентния период. Откриват се приблизително при 95% от преболедувалите пациенти и се изследват, за да се разграничи остра от хронична инфекция. Тестът, извършван в лабораторията на УМБАЛ „Лозенец“ е също качествен, автоматизиран, въз основа на ензимно-свързан флуоресцентен анализ. Резултатът се получава до 48 часа. Анализът и интерпретацията се извършват от лекар със специалност Вирусология.

EBV VCA IgG са антитела срещу капсидните антигени и се доказват в почти 100% от случаите. Те се появяват във фазата на възстановяване и са показател за минала инфекция. Остават в организма за цял живот. В УМБАЛ „Лозенец“ се изработва полуколичествен и количествен тест за EBV VCA IgG антитела по метода ELISA (ензимно-свързан имуно-сорбентен анализ). Резултатът се получава до пет работни дни. Анализът и интерпретацията се извършват от лекар със специалност Вирусология

Количествен EBV PCR е молекулярен метод за доказване и количествено определяне на Епщайн-Бар вирусна ДНК в проби от кръв или ликвор. Количественото изследване за EBV ДНК е силно препоръчително при имунокомпрометирани пациенти. Такива са трансплантирани лица, които са с висок риск от развитие на тежко протичаща EBV инфекция в посттрансплантационния период, поради имуносупресивната терапия. Доказването на патогена чрез полимеразна верижна реакция (PCR) става чрез детекция на специфичен участък от неговия геном. В лабораторията на УМБАЛ „Лозенец“ се извършва т.нар. real-time PCR, при който продуктът на реакцията се открива чрез флуоресцентни багрила. Резултатът се получава до седем работни дни. Анализът и интерпретацията се извършват от лекар със специалност Вирусология.