Лаборатория по трансфузионна хематология
Лабораторията по трансфузионна хематология към УМБАЛ „Лозенец“ е създадена през 2016 г. Тя функционира съгласно Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, медицинския стандарт "Трансфузионна хематология" и всички останали подзаконови нормативни актове.
В нея се извършва рутинна и спешна имунохематологична диагностика както на хоспитализирани пациенти в болницата, така и на здрави лица и бременни жени. Имунохематологичната диагностика е съвкупност от изследвания на кръвта, чрез които се цели осигуряване на безопасно преливане на кръв и кръвни съставки. Изследват се антигените на червените кръвни клетки, доказват се антитела специфично насочени към тях, извършват се проби за съвместимост между кръвните съставки и пациента и др.
Персоналът е висококвалифициран и с дългогодишен опит в специалността.
Лабораторията има сключен договор с НЗОК.
Лабораторията е оборудвана с нова модерна апаратура, отговаряща на всички европейски изисквания за добра лабораторна практика:
- Автоматизирана центрофуга за промиване на клетки;
- Термостат и специализирана центрофуга за колоннохемаглутинационна техника
- Клетъчен инкубатор;
- Автоматизирана система за мониторинг и контрол на температурата;
- Охлаждаща лабораторна центрофуга;
- Професионални хладилници и фризер.
Често задавани въпроси
Всяка единица кръв, предназначена за кръвопреливане, се подбира съобразно АВО и Rh(D) принадлежността на реципиента. Чрез комплекс от високоспециализирани лабораторни методи се изследва на молекулярно ниво съвместимостта между кръвна проба взета от пациента и кръвните продукти, които ще му бъдат преляти. Това намалява вероятността от възникване на животозастрашаващи реакции при кръвопреливане. Тези тестове защитават както пациента, така и медицинския персонал извършващ кръвопреливането.
Изследване на антиеритроцитни антитела се извършва на всички пациенти, на които предстои кръвопреливане и на всички пациенти с предшестващи кръвопреливания, както и на всяка бременна жена при регистриране на бременността (10 - 16 гестационна седмица) и в периода от 28 до 34 гестационна седмица.
Кръвна група от системата АВО и Rh (D) антиген на пациенти се определят при всяко постъпване в лечебно заведение в случаите, когато се допуска евентуално кръвопреливане в хода на лечебния процес и на всички бременни жени при регистриране на бременността (10-16 гестационна седмица).