История

15.04.1948 г. – създава се Правителствена поликлиника

15.04.1948 г. – създава се Правителствена поликлиника.

Университетска болница „Лозенец“ е създадена през 1948 г., по подобие на практиката в бившите социалистически страни, като Правителствена поликлиника със задачата да осигурява здравно и профилактично обслужване на служителите във висшите държавни и правителствени институции. Лечебното заведение се е намирало на ул. „Бъкстон“ 6 в София.

 


УМБАЛ „Лозенец“ ЕАД

Учредява се Правителствена обединена болница

Развитието и разширяването на дейността на Правителствена поликлиника през годините налага нова организация на диагностично-лечебната дейност и разширяването на нейната база.
Така през 1952 т. с Решение на Министерския съвет се създава Правителствена обединена болница, която заема сградите на сегашната Университетска болница по ендокринология на ул. „Дамян Груев“.
Първият директор на болницата е д-р Вера Филипова, която заема този пост до 1964 година.

 
1952

Болницата се премества в нова сграда в кв. „Лозенец“, ул. „Козяк“.

Знаков момент в развитието на болничното заведение е преместването му в нова сграда в кв. „Лозенец“, ул. „Козяк“. Това е местонахождението на медицинския комплекс и до днес.
Сградата е проектирана и построена съобразно водещите световни образци за този тип клинични заведения, в паркова среда, с оптимално функционално взаимодействие между диагностично-лечебните структури, параклиничните, административните и спомагателните звена.

Лечебното заведение е оборудвано с модерна за времето си диагностична и лечебна апаратура. Така болницата се оформя като съвременно клинично заведение с основна насоченост в профилактика, диагностика и лечение на контингента от висши партийни, държавни, правителствени и обществени дейци.

 
1964

Преименувано на „Първа клинична болница Д-Р Кирил Хафезов“.

Болницата е преименувана на Първа клинична болница „Д-р Кирил Хавезов“. Следват години на промени в статута на болничното заведение, без съществено да се изменят функциите, обхватът на дейностите и обслужваната част от обществото.

 
1983

Промяна на името на болницата

Болницата е включена в състава на новосъздадената Военномедицинска академия и е преименувана в База „Лозенец“. През този период, в съответствие с натрупания опит и наличието на лекари и финансови средства, в болницата се полагат основите на инвазивната кардиология и кардиохирургията.

 
1989
7 Април 1989 г.
УМБАЛ „Лозенец“ ЕАД


УМБАЛ „Лозенец“ ЕАД

Водещи и известни български медици

Плеяда от водещи и известни български медици са прилагали своите знания, умения и професионален опит в болничното заведение от създаването й до наши дни и са допринесли за издигане на неговия авторитет през годините. По-известни от тях са: д-р Кирил Хафезов, проф. Анастасов, доц. Андреев, проф. Белоев, д-р Бойкикева, проф. Бусаров, проф. Добрев, проф. Дойчинов, проф. Недкова-Братанова, проф. Сивчев, проф. Симеонов, проф. Странски, проф. Томов, проф. Цанков и мн. Др.

 


УМБАЛ „Лозенец“ ЕАД

Създаване на Клинична болница „Лозенец“

Нов етап в развитието на болницата е преобразуването ѝ отново като самостоятелно лечебно заведение с Постановление на Министерския съвет през 1994 г. за създаване на Клинична болница „Лозенец“ като държавно здравно заведение. Първоначално Клинична болница „Лозенец“ е в състава на Военномедицинска академия (ВМА), а впоследствие е на пряко подчинение на Министерството на отбраната.

 
1994
12 Август 1994 г.

Лечебното заведение придобива статут на държавно здравно заведение – МБАЛ „Лозенец“ към Министерски съвет

Повратен момент в развитието на болница „Лозенец“ е 1999 година, когато болничното заведение придобива статут на държавно здравно заведение – МБАЛ „Лозенец“ към Министерски съвет.

 
1999
07 Септември 1999 г.

Учебно-клинична база на Медицински факултет

Болница „Лозенец“ е обявена за учебно-клинична база на новооткрития Медицински факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
С Постановление № 316/19.12.2003 г. на Министерския съвет, болничното заведение е обявено за учебно-клинична база на новооткрития със същото постановление Медицински факултет в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

 
2003
19 Декември 2003 г.

Спортно-оздравителен комплекс "Лозенец"

Създава се Спортно-оздравителен комплекс "Лозенец", наричан по-нататък "СOK "Лозенец". Спортно-оздравителен комплекс "Лозенец" осъществява спортни и здравни дейности и програми.

 
2011
8 Април 2011г.

Създаване на ТД МБАЛ „Лозенец“ ЕАД

Решение на Министерски съвет № 693 Болница „Лозенец“ е преобразувана от лечебно заведение по чл. 5 от ЗЛЗ в търговско дружество МБАЛ „Лозенец“ ЕАД с принципал Министерство на здравеопазването.
Като правоприемник на Болница „Лозенец“ новото дружество продължава да е основна база за обучение на студенти, специализанти и докторанти на Медицински факултет към СУ „Св. Климент Охридски“.

 
2019
21 Ноември 2019 г.
УМБАЛ „Лозенец“ ЕАД


Днес УМБАЛ „Лозенец“ ЕАД

Днес УМБАЛ „Лозенец“ ЕАД е многопрофилно лечебно заведение,

специализирано в уникални за страната диагностично-лечебни дейности.

Екипът от висококвалифицирани специалисти извършва научноизследователска и научно-приложна дейност в областта на медицинската наука и практика и прилага съвременни медицински технологии. В болницата се провежда и обучение на студенти и следдипломно обучение на медицински специалисти при условията и по реда на чл. 80, а, ал. 2 и чл. 90 от Закона за лечебните заведения и Наредба № 31 на Министерство на здравеопазването.

Болница „Лозенец“ извършва:

  • диагностика, лечение и рехабилитация на болни;
  • наблюдение на бременни жени и оказване на родилна помощ;
  • наблюдение на хронично болни и застрашени от заболяване лица;
  • профилактика на болести и ранно откриване на заболявания;
  • мерки за укрепване и опазване на здравето;
  • трансплантация на органи, тъкани и клетки

Предвид статута на болницата като национално многопрофилно лечебно заведение, посочените профилактични и диагностично-лечебни дейности се извършват както за определени с Решение на Министерски съвет категории лица от държавните и обществени институции, членовете на Дипломатическия корпус в Република България и официални чуждестранни делегации, така и за всички български и чужди граждани на основа на договори с Националната здравноосигурителна каса и/или доброволни здравноосигурителни фондове, срещу заплащане от физически лица и по договори с юридически лица.

През последните години УМБАЛ „Лозенец“, освен че развива основните медицински направления, се специализира в съвременните и водещи диагностични и лечебни дейности като: образна диагностика, инвазивна кардиология, ендоскопска хирургия и др. Тя се превърна в съизмеримо с европейските и световни стандарти лечебно заведение както по материална база, така и по организация и ефективност на диагностично-лечебната дейност. Това даде възможност за внедряване на много иновации в лечебната практика и превръщане на болницата в модел за развитието на останалите болнични заведения в страната.

Болница „Лозенец“ се утвърди и като университетско лечебно заведение.

За развитието на болницата през годините изключително много са допринесли и нейните ръководители. Всички те едновременно са притежавали опита и качествата на добри административни управленци и изключителни медицински професионалисти.
Може да ги разгледате тук