Диагностика на SARS-CoV-2 (Covid-19)

Вирусът на острия, тежък респираторен синдром 2 (SARS-CoV-2) е РНК-ов вирус, който причинява заболяването COVID-19. SARS-CoV-2 може да предизвика инфекция на горните и долните дихателни пътища. Симптомите варират от леки (грипоподобни) до тежки (пневмония). Предаването на вируса става основно по въздушно-капков път. През първите 3-5 дни на безсимптомната фаза, вирусната концентрация е най-висока в горните дихателни пътища (за изследване се взимат проби от назофарингеален и орофарингеален секрет, слюнка). При прогресия на заболяването, вирусния товар в горните дихателни пътища намалява. Тогава трябва да се направи изследване на проби от долните дихателни пътища (храчка, бронхо-алвеоларен лаваж, трахеален аспират). Лабораторията по вирусология при УМБАЛ „Лозенец“ приема за изследване всички посочени материали и работи с тестове, отговарящи на изискванията на СЗО.

SARS CoV-2 Ag (антиген) се изследва с бърз имунохроматографски тест. Резултатът се отчита до 15-20 мин. и се интерпретира като положителен, отрицателен или съмнителен. Положителният резултат доказва наличие на вируса в изследваната проба, но отрицателният не изключва наличието му в количества под чувствителността на теста. В такива случаи (както и при съмнителен резултат), когато при пациентът е бил контактен на лице, положително за SARS-CoV-2 и има симптоми, е уместно да се направи и изследване за SARS-CoV-2 вирусна РНК (PCR).

PCR SARS CoV-2 е молекулярен метод, който се извършва с високочувствителен RT-qPCR. Анализира се реакцията по три вирусни гена – RdRP, N и Е. Резултатът може да зависи от времето на взимане на пробата спрямо началото на симптомите, вида и качеството на пробата. Интерпретира се като: положителен – означава наличие на SARS-CoV-2 РНК в изследваната проба; отрицателен - SARS-CoV-2 РНК не се доказва в пробата; неопределен/съмнителен – няма убедителни данни за наличие на SARS-CoV-2 РНК в пробата. Съмнителният резултат може да се дължи както на стадия на инфекцията (начало или край), така и на ползването на различни препарати за гърло и нос непосредствено преди взимането на пробата. При всеки от резултатите трябва да бъдат взети под внимание клиничната картина, данните от физикалния преглед и други изследвания (ако има), епидемиологичната експозиция. Възможно е да се поиска нова проба, особено при съмнителен резултат, или отрицателен резултат при пациент с оплаквания. Всеки резултат е придружен с интерпретация и препоръки от лекар със специалност Вирусология.

SARS CoV-2 IgM антитела се доказват на ранен етап след началото на инфекцията/ваксиниране. В лабораторията по вирусология на УМБАЛ „Лозенец“ се използва автоматизиран качествен анализ, базиран на ензимно-свързан флуоресцентен метод. Резултатът се изчислява автоматично от апарата, получава се до 48 часа и се интерпретира от лекар със специалност Вирусология.

SARS CoV-2 IgG антителата срещу рецептор-свързващия участък на вирусния S-протеин са показател за отминаваща/отминала инфекция и/или ваксинация. В лабораторията на УМБАЛ „Лозенец“ се изработва полуколичествен автоматизиран тест на принципа на ензимно-свързания флуоресцентен анализ. Резултатът се получава до 48 часа, изчислява се автоматично и се интерпретира като положителен или отрицателен. Стойността на получения резултат се изразява в BAU/ml. При отрицателен резултат – не се доказват антитела, но такъв може да се получи и при много кратко време след началото на симптомите или скоро след ваксинацията, както и при имунокомпрометирани пациенти. В такива случаи е удачно да се направи ново изследване, поне 10 дни след първото. Положителен резултат означава наличие на анти-SARS-CoV-2 спайк RBD антитела. Той се получава при текуща или преминала инфекция или ваксинация. В съответствие с характеристиките на теста, стойности над 20.33 BAU/ml се приемат за положителни. Все още няма данни за ниво на антитела, което би осигурило защита срещу реинфекция.

В лабораторията по вирусология на УМБАЛ „Лозенец“ се извършва и SARS CoV-2 IgM/IgG имунохроматографски тест.