Д-р Николай Увалиев, началник на Клиниката по анестезия и интензивно лечение в УМБАЛ „Лозенец“: Анемията увеличава риска от усложнения при операция

Д-р Николай Увалиев, началник на Клиниката по анестезия и интензивно лечение в УМБАЛ „Лозенец“: Анемията увеличава риска от усложнения при операция

Д-р Николай Увалиев завършва медицина през 1994 г. в Медицинския университет във Варна, a през 2003 г. защитава специалност „Анестезиология и интензивно лечение“. В периода 1995–1999 г. е анестезиолог в ОАИЛ – МБАЛ-Търговище, а от 1999 г. до 2007 г. работи в КАИЛ-УМБАЛ „Св. Екатерина“. От 2007 г. до 2011 г. е анестезиолог и интензивен терапевт в Отделението по кардиохирургия на МБАЛ „Токуда“, а впоследствие завеждащ ОАИЛ на Кардиохирургична болница „Понтика“ в Бургас. През периода 2015–2019 г. е завеждащ на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в „Аджибадем Сити Клиник“, Бургас. По време на ковид пандемията д-р Увалиев е началник на ковид отделението на УМБАЛ „Аджибадем Сити Клиник“. От началото на тази година е част от екипа на УМБАЛ „Лозенец“. Д-р Увалиев е член на Европейската асоциация по анестезиология и интензивно лечение, както и на Европейската асоциация по анестезиология и интензивно лечение в кардиоторакалната хирургия.

Съвсем наскоро в Медицински център „Лозенец“ е отворен Кабинет за предоперативна диагностика и лечение на анемичен синдром работи. Консултациите се извършват от д-р Николай Увалиев.

  • Доктор Увалиев, в Медицински център „Лозенец“ наскоро бе открит кабинет за предоперативна диагностика и лечение на анемичен синдром. Бихте ли разказали малко повече за него и неговата дейност?
  • Откриването на този кабинет е осъществяването на една моя отдавнашна цел за адекватна подготовка при пациенти с анемия, на които предстои хирургична интервенция. В кабинета ще се извършва диагностична и лечебна дейност за повишаване на стойностите на хемоглобина и за намаляване на риска от усложнения при предстоящата операция.
  • Какво всъщност представлява анемията и защо е важно да се изследваме за нея особено преди операция?
  • Анемията е състояние, при което се установяват стойности на хемоглобина – под нормалните при мъжете е под 130 грама на литър, а при жените – под 120 грама на литър. Предоперативната анемия е свързана с влошаване на клиничните резултати, което съответно води до повишаване на процента на усложненията и смъртността. Допълнително анемичните пациенти са с по-висок риск да бъдат трансфузирани с биопродукти – еритроцитен концентрат, прясно замразена плазма и тромбоцитен концентрат. Лечението на анемията може да намали риска от евентуално преливане на биопродукти и да подобри клиничния резултат.
  • Колко често е срещана анемията?
  • Данните сочат, че преди операция около 39% от пациентите имат анемичен синдром. В зависимост от типа на интервенцията предоперативната анемия се среща при 44% от пациентите при хирургия на дебелото черво, 32% при сърдечната, 28% при урологичната, 48% при гинекологичната, 47% при васкуларната и 20 % при ортопедичната хирургия.
  • Какви са причините за възникването на анемия, може ли други болести да предизвикат развитието й?
  • Анемичният синдром се представя под различни форми: чиста желязодефицитна анемия; анемия при възпалителни заболявания с железен дефицит; анемия при хронични възпалителни заболявания без железен дефицит; витамин B12 дефицитна анемия -мегалобластна; анемия при злокачествени заболявания, ендокринни и бъбречни заболявания.

Установено е, че при 20 до 60% от пациентите с хронични бъбречни заболявания, се установява анемичен синдром; при 67% от пациентите с хронични заболявания на червата; при 30-60% при автоимунни заболявания; при 40-80% при злокачествени заболявания и между 7 и 33% при хронична обструктивна белодробна болест.

В зависимост от съдържанието на желязо се установява:

  • абсолютен железен дефицит – феритин – под 30 нанограма на милилитър и сатурация на трансферин под 20%
  • функционален железен дефицит – феритин – между 30 и 100 нанограма на милилитър или сатурация на трансферин под 20%.
  • Колко време преди планувана операция е добре да се прегледаме за анемия?
  • Най-добрият времеви интервал е 6 седмици преди плануваната оперативна интервенция като най-лесният начин за скрининг е изследването на пълна кръвна картина.
  • Какви са стъпките, които се предприемат при установяване на анемия? Налага ли се отмяна на операцията?
  • Най-важно е да се установи причината за анемичния синдром и да се започне съответно лечение. В случаите на желязодефицитна анемия препоръката е прилагане на интравенозен железен препарат 4 седмици преди плануваната операция.

Съвременната медицина препоръчва преди планова хирургия да се компенсират стойностите на хемоглобина, т.е. да се приложи лечение на анемията. В този аспект, когато на пациент предстои голяма операция, свързана с висок хирургичен и анестезиологичен риск и повишен риск от кървене, плануваната операция трябва да бъде отложена.

  • Възможно ли е наличието на предоперативна анемия да бъде причина за фатален изход при интервенция?
  • Да, възможно е. Основният фактор за повишена смъртност при анемично болни е, че анемията предизвиква органна недостатъчност. В тази връзка статистическите данни сочат, че при пациентите с анемичен синдром се наблюдава:

– повишаване дните, прекарани в болница с 22%;

– повишен риск от инфекциозни усложнения – 1,93 пъти

– остра бъбречна недостатъчност – 3,75 пъти;

– преливане на биопродукти – 2,9 пъти

– смъртност – 2,9 пъти в сравнение с болни с нормален хемоглобин.

Искам да изтъкна и следния факт – преливането дори само на една единица еритроцитен концентрат в сърдечната хирургия е свързано с лоши клинични резултати, в сравнение с пациенти, които не страдат от анемия. Според данните, в тези случаи се повишава оперативната смъртност до 30 дена след операцията с между 1 и 1,4 пъти. Увеличава се и рискът от мозъчен инсулт – между 1,2 и 1,7 пъти, както и развитието на инфекция на оперативната рана между 0,5 и 0,7 пъти. Повишава се опасността от развитие на остра бъбречна недостатъчност – 0,9 и 1,8 пъти, както и ревизията по повод на кървене – между 0,5 и 1,3 пъти. Преливането на еритроцитен концентрат увеличава и риска от продължителна механична белодробна вентилация (апаратно обдишване) с между 3,4 и 6,4 пъти.

  • Има ли симптоми, по които пациентът може да разбере, че страда от анемия?
  • Най-честите симптоми са свързани с проява на лесна умора, намален физически капацитет, бледа кожа и видими лигавици, учестена сърдечна дейност. Често се проявява и сърдечна аритмия.

 

Препоръки към пациентите, на които предстоят големи или средно големи операции:

  1. Изследвайте се за анемия
  2. Ако бъде установено наличието на анемия, трябва да се открие причината за развитие на анемичен синдром
  3. Трябва да се приложи лечение, съобразено с причината за анемия
  4. Предоперативната желязодефицитна анемия трябва да се лекува с интравенозен железен препарат
  5. Интравенозната терапия се препоръчва през лечението с перорално желязо
  6. Постоперативната анемия трябва да се лекува без отлагане