Какво да правим, когато детето вдигне висока температура

Д-р Сузана ДЖАМБАЗОВА
Клиника по педиатрия, УМБАЛ „Лозенец“, София
Повишената телесна температура е симптом, който силно притеснява родителите. Средната телесна температура при децата, измерена под мишницата (аксиларна), е 37⁰С, като тя варира в стойности от 36,4 до 37.6⁰С, а при ректално измерване – температурата е с градус по-висока. При поставяне на термометъра в ухото температурата е с 0,3 до 0,6⁰С по-висока от аксиларната. Стойности над 37,6⁰С се приемат за повишена температура, като спрямо стойността различаваме: субфебрилитет до 37,9⁰С, умерен фебрилитет до 38,9⁰С, висок фебрилитет до 41,5⁰С и състояние на хиперпирексия, т.е. над 41,5⁰С.
Най-честите причини за повишена телесна температура при децата са:
- вирусни инфекции – най-честите заболявания при децата, протичащи с фебрилитет – често над 38,5⁰С. Те са самоограничаващи се заболявания и не налагат специфично лечение в повечето случаи, без значение от типа вирус – ентеровируси, респираторни и др. Организмът обикновено преодолява инфекцията в рамките на няколко дни;
- бактериални инфекции – бактериите също причиняват заболявания, протичащи с висока телесна температура. В нередки случаи този тип инфекции (напр. гнойна ангина, бронхит, пневмония) са усложнение след прекарана вирусна инфекция;
- реакции от имунизации, прегряване, никнене на зъби – в повечето случаи повишената температура не надвишава 38,5⁰С и преминава бързо, без лечение.
Как да реагираме правилно?
Важно е да се запази спокойствие! Първата стъпка е приложението на физикални методи. Те включват: разсъбличане или обличане на детето с леки дрехи, поставяне на студени компреси под мишниците или други гънки на тялото, по-често даване на течности (вода) на малки глътки. Крайниците на детето при повишена температура могат да станат студени – не е необходимо тяхното затопляне!
Втора стъпка – медикаменти за понижаване на температурата, като най-използвани са:
парацетамол – под формата на сироп, прахчета, таблетки, свещички. Дава се на интервал от 4–6 часа в дозировка, съответстваща на килограмите на детето. Може да се прилага от раждането;
ибупрофен – таблетки, сироп, свещички. Дава се на интервал от 6–8 часа, може да се прилага след 3-месечна възраст;
метамизол – таблетки, капки. Приемите са до 2 в денонощието, в доза 1 капка на кг телесна маса (до максимум 20 капки). Може да се прилага от раждането.
ацетилсалицилова киселина не се дава на деца до 16-годишна възраст без лекарско предписание.
Много важно е детето да се хидратира, да приема течности на често и по малко, тъй като повишената температура води до повишена загуба на течности от организма.
Сигналите за дехидратация при детето са плачене без сълзи; хлътнали очи; сухи устни; сухи пелени.
Правило за „трите дни”
Когато детето повиши температура, е разумно изчаквателното поведение. Прилагането на противотемпературни медикаменти е при нужда – когато температурата е над 38,5⁰ С. Посещението при лекаря при първото повишаване на температурата при липса на други симптоми почти никога не позволява поставянето на диагноза.
Кога е нужна спешна медицинска помощ?
Потърсете незабавна спешна лекарска помощ в случаите, когато:
- детето е безжизнено и не реагира адекватно, когато му говорите;
- детето има белези на дехидратация, отказва храна и течности;
- детето е новородено или кърмаче до 2-месечна възраст със повишена температура над 38⁰С. В тази възраст температурата може да е признак на сериозно заболяване и е уместно незабавното търсене на лекарска помощ.
Фебрилен припадък
Фебрилните гърчове са състояние, провокирано от липсата на адаптивни възможности на детския мозък към рязка промяна в телесната температура. Обичайно се наблюдават в хода на вирусна или бактериална инфекция при деца на възраст между 6 месеца и 5 години. Фебрилните гърчове се характеризират със загуба на съзнание, посиняване около устните, мускулни потрепвания. Макар и с драматичен ход, фебрилните гърчове са доброкачествено състояние, което се самоовладява в рамките на секунди до няколко минути. То не уврежда детето и не представлява опасност за неговото развитие. Също така е сравнително рядко явление, като едва 2–5% от децата получават фебрилен гърч в живота си. Въпреки доброкачествения ход на фебрилните гърчове е редно детето да бъде прегледано от педиатър при получаване на такъв, за да се изключи друго заболяване.
Поведението при фебрилен припадък: детето се поставя на пода или на друга твърда повърхност, но в никакъв случай на матрак. Уверете се, че детето е в странично положение, с отклонена назад глава. Внимавайте да не се нарани по време на припадъка и се обадете на спешна медицинска помощ.
Какво да не правим при фебрилен припадък?
Не правете опит за прекратяване на гърча или ограничаване на движенията. Не „плискайте” с вода и не давайте течности. Не бъркайте в устата на детето в опит да „извадите“ езика му.
В заключение, високата температура е симптом, а не е болест. В повечето случаи тя показва, че организмът на детето се бори с инфекцията.