УМБАЛ „Лозенец“ отбеляза Световния ден на здравето с поглед към медицината в епохата на изкуствения интелект
На 7 април - Световния ден на здравето - УМБАЛ „Лозенец“ отбеляза професионалния празник на своите медицински специалисти със събитие, което постави фокус върху съвременната медицинска практика и нейната следваща фаза на развитие.
В контекста на Страстната седмица, която води към Възкресението, акцентът остана върху медицината като път към възстановяването и грижата за човешкия живот.

Специален гост на събитието беше роботът Робърт, който се включи в ролята на съводещ заедно с изпълнителния директор д-р Олга Мицова. Присъствието му очерта новата линия в развитието на медицината - навлизането на изкуствения интелект като инструмент, който разширява клиничните възможности и прецизира решенията в лечебния процес.

В рамките на събитието бяха отличени водещи клиники и отделения на болницата, както и лекари и медицински сестри за професионализъм, прецизност и устойчиви резултати:
- Клиника по анестезия и интензивно лечение
- Клиника по акушерство и гинекология
- Клиника по обща хирургия
- Клиника по ортопедия и травматология
- Отделение по физикална и рехабилитационна медицина
- Отделение по образна диагностика
- Отделение по клинична патология
- Отделение по диализно лечение
- Метаболитен център
- Център по психологична помощ

С индивидуални отличия бяха наградени медицинските сестри Дани Бранкова, Катя Матеева, Светлана Керезова, както и д-р Сузана Джамбазова, д-р Катина Стойчева, д-р Константин Борисов, д-р Светломир Таков, д-р Жанет Гергелчева, д-р Даниела Арабаджиева, д-р Ирина Льоскова, д-р Мишел Байчев, доц. Рада Ганчева.
Наградите бяха връчени от д-р Олга Мицова и роботa Робърт.
Събитието очерта ясна посока - развитието на медицината се ускорява чрез технологиите, но остава основано на експертиза, прецизност и отговорност.
