Българска делегация обсъди мерки срещу антибиотичната резистентност на конференция в Испания

Българска делегация обсъди мерки срещу антибиотичната резистентност на конференция в Испания

Годишната конференция по Европейския проект JAMRAI-2 (Съвместни действия за ограничаване на антибиотичната резистентност и вътреболничните инфекции) се проведе на 12 и 13 март 2025 г. в Билбао, Испания. Българската делегация, включваща проф. И. Христова и доц. Ив. Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), проф. Е. Кьолеян от Министерството на здравеопазването и УМБАЛ „Лозенец“, както и д-р Иванов от Националния диагностичен и научен институт по ветеринарна медицина и Българската агенция по безопасност на храните (НДНИВМИ/БАБХ), взеха активно участие в обсъждането на важни въпроси, свързани с антибиотичната резистентност и инфекциите в болнична среда.

Проф. Е. Кьолеян представи България на сесията, посветена на прилагането и достъпа до антибиотици в хуманната медицина. Тя сподели практиките на педиатричната амбулаторна помощ у нас, подчертавайки липсата на основни антибиотици като феноксиметилпеницилин, подобно на други европейски държави, и отбеляза положителните усилия на професионалните организации в педиатрията, оториноларингологията и инфекциозните болести да обучават своите членове за правилното предписване на антибиотици.

Няколко от основните послания на конференцията JAMRAI-2 2025 включват:

Борбата с антибиотичната резистентност, която се явява една от най-големите заплахи за общественото здраве, трябва да бъде приоритет на политическо ниво.

Подходът „Едно здраве“, който обединява хуманната медицина, ветеринарната медицина и опазването на околната среда, трябва да бъде в основата на усилията.

Необходимостта от подобряване на наличността, доставките и производството на основни антибиотици за страните от Европейския съюз, както и провеждането на фармацевтични реформи.

Подкрепа за страните участнички чрез обмен на най-добри практики, усъвършенстване на рационалното предписване на антибиотици, засилване на контрола на инфекциите (включително чрез актуализиране на стандартите) и подобряване на осведомеността и образованието.

Конференцията подчерта важността на сътрудничеството и обединените усилия за справяне с глобалната заплаха от антибиотичната резистентност.

Повече за проф. Кьолеян можете да прочетете ТУК.