В Световната седмица на кърменето: Доц. д-р Йорданка Узунова, д.м.: „В УМБАЛ „Лозенец подкрепяме, насърчаваме и стимулираме кърменето“

Доц. д-р Йорданка Узунова, д.м. завършва медицина в Медицинска академия – София и има специалност по детски болести. Започва работа в Детско отделение на Окръжна болница – Видин, а от 1999 г. работи в болница “Лозенец”. От 2004 г. е в екипа, осъществил всички чернодробни трансплантации на деца у нас. Защитава дисертация на тема „Ранен постоперативен период при деца с чернодробна трансплантация”. Доцент е в Медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, председател на комисията по етика на столична колегия на БЛС, секретар на Българската педиатрична асоциация. Автор на монографията „Чернодробна трансплантация на деца“, издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“. Доц. Узунова е автор и съавтор на 80 публикации по медицина в български и международни издания. Участник е в редица национални и международни конференции и конгреси по проблеми на педиатрията.
От 1 до 7 август за 32-ри път светът обръща поглед към темата за кърменето. Тазгодишното мото на Световната седмица на кърменето е „Да преодолеем препятствията - подкрепа за кърмене за всички". Кампанията си поставя за цел да насочи вниманието към майките в различни трудни ситуации и към необходимостта за тях да се предоставя допълнителна подкрепа за кърменето, за да се намалят съществуващите социални неравенства.
Доц. д-р Йорданка Узунова разказва за ползите от кърменето и дава своите съвети към младите майки, за да почувстват нужната подкрепа и да изградят увереност в тази мисия.
СЗО и УНИЦЕФ активно насърчават кърменето като най-добрия източник на храна за бебета и малки деца и препоръчват на родилката да започне да кърми бебето си в рамките на първия час от раждането, а децата да бъдат кърмени изключително през първите шест месеца от живота си – което означава, че не се предоставят други храни или течности, включително вода.
1. Доц. Узунова, какви са предимствата на кърменето пред храненето с формула?
Майчиното мляко е най-добрият източник на храна за всички бебета. Кърменето е отличен начин да се осигури идеална храна за здравословен растеж и развитие на бебето, защото отговаря на психологическите и физиологичните му нужди. Клиниките по Акушерство и гинекология, Неонатология и Педиатрия към УМБАЛ „Лозенец“ категорично подкрепяме и насърчаваме кърменето. Ще изредя няколко основни негови предимства:
- Кърмата е видовоспецифична храна за човека и компонентите й (лактоза, протеини, мазнини) се усвояват по-лесно от адаптираните млека. Кърмата съдържа много от витамините и минералите, от които се нуждае новороденото. Изключение прави витамин Д и затова той трябва да бъде суплементиран в профилактична доза.
- Кърменето помага при защитата срещу инфекции, предотвратява алергии и предпазва от редица хронични състояния.
- Кърменето е особено полезно за недоносени бебета.
- Кърменето може да помогне за предотвратяване на синдрома на внезапната детска смърт (SIDS).
- Кърмата е напълно безплатна, докато цената на адаптираните млека непрекъснато расте. Не се налага закупуване на шишета и други консумативи, които обикновено са доста скъпи. Като се има предвид, че кърмените бебета боледуват по-рядко, разходите за медицински услуги и медикаменти също се минимализират.
- Кърменето като процес е по-удобен от купуването и приготвянето на формула - кърмата винаги е прясна и налична, независимо дали е в домашни условия или навън.
- Контакт "кожа до кожа" - кърмещите майки се наслаждават на изживяването от толкова тясна връзка с бебетата си и контактът засилва емоционалната връзка между майката и бебето.
- Кърменето е полезно и за майката - чувства се по-уверена в способността си да се грижи за бебето си. Кърменето също така изгаря калории и помага за свиването на матката, така че кърмещите майки могат да успеят да се върнат към формата и теглото си преди бременността по-бързо. Освен това проучванията показват, че кърменето намалява риска от рак на гърдата, високо кръвно налягане, затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания, а също така може да помогне за намаляване на риска от рак на матката и яйчниците.
- Кърменето може да бъде прекрасно изживяване както за майката, така и за бебето. Осигурява специално свързващо преживяване.
2. Как кърменето влияе върху имунната система на бебето?
Кърмата съдържа стотици до хиляди различни биоактивни молекули, които предпазват от инфекции и възпаления и допринасят за имунното съзряване и правилното развитие на органите. Също така, важно е да се отбележи, че кърмата осъществява бактериалната колонизация на червата на бебето. Здравата микробиота позволява подходящо имунно обучение при новороденото и имуногенен отговор при бъдещи предизвикателства в зряла възраст. Обратно, използването на млечна формула благоприятства неадекватен имунен отговор и податливост към метаболитни и имунно-свързани патологии при новороденото. Кърмените бебета се разболяват по-рядко от инфекции или боледуват по леко (по-малко хоспитализации), отколкото хранените с адаптирано мляко.
3. Има ли ползи от кърменето за когнитивното развитие на детето?
Правят се редица проучвания в тази насока. Повечето резултати подкрепят насърчаването на продължителното кърмене като начин за създаване на когнитивна база за успешно обучение и развитие по-късно в живота.
4. Има ли случаи, когато кърменето не е препоръчително и защо?
Да, има такива случаи. Майка с ХИВ или СПИН може да предаде вируса през кърмата на бебето си и в такива случаи не се препоръчва кърмене. Също така - заболявания, чието лечение включва химиотерапия или определени медикаменти, могат да направят кърменето опасно. Не бива да кърмят и жени със зависимост към алкохол и наркотици.
5. Каква е препоръчителната продължителност на кърменето според последните научни изследвания?
СЗО, подкрепена от редица други научни организации, насърчава храненето на бебето да бъде само с кърма най-малко 4 месеца, а 6 месеца се считат за желана цел. Препоръчително е да продължи до навършване на годинка, а дори и по-дълго, при условие, че майката и бебето имат желание.
Благодаря Ви за това интервю!
За нас
