Глаукомата уврежда първо периферното зрение
Диагностиката включва:
- Зрителна острота;
- Офталмоскопия;
- Пахиметрия - ССТ - оценка на роговичната дебелина;
- Тонометрия
- Гониоскопия - оглед и оценка на преднокамерния ъгъл;
- Периметрия - за установяването на скотоми (островни отпадания на зрителното поле) във връзка с промени в ретинената светлочувствителност;
- ОСТ - (оптична кохерентна томография) Това е неинвазивен метод за визуализиране на ретината и анализ на отделните ѝ слоеве.
„Целта на лечението е забавяне на прогресията на заболяването, за да се поддържа зрителна функция и качество на живот“, заяви д-р Инджов и добави, че само ранното диагностициране на глаукомни промени може да помогне за запазване на зрението.„Глаукомата води до постепенно необратимо увреждане на зрителния нерв и слепота. Коварно е бавното и безсимптомно протичане на заболяването, сподели офталмологът.
Редовните профилактични очни прегледи за глаукома са важни, защото:
1. В световен мащаб заболяването глаукома е втората най-честа причина за необратима слепота.
2. Последните проучвания сочат, че през 2040 г., 111,8 милиона души ще бъдат засегнати от това заболяване.
3. Промени в зрителното поле се установяват едва при загуба на 25-40% от аксоните на ганглийните клетки
4. Въпреки усилията на здравните системи в световен мащаб:
- до 50% от пациентите могат да останат недиагностицирани
- 50% са на терапия без да имат глаукома
- 50% от пациентите не спазват стриктно терапията
Повишеното вътреочно налягане (ВОН) е най-важният променлив рисков фактор при това заболяване и редовното му проследяване е от особено голямо значение. А тъй като то се измерва през роговицата, е зависимо от нейната централна дебелина.
Някои от другите установени рискови фактори за заболяването са:
1. възраст;
2. наследственост;
3. високото вътреочно налягане;
• съществува глаукома с нормални стойности на ВОН, както и глаукома с ниски стойности на ВОН
4. ниско перфузионно налягане;
5. миопия;
6. захарен диабет;
7. сърдечно-съдови заболявания.
Първичната откритоъгълна глаукома е хронично, дегенеративно заболяване, водещо до загиване на нервните клетки в ретината и увреждане на зрителния нерв. В началните етапи на болестта настъпва увреждане на периферното зрение, а на по-късен етап и на централното зрение. Рискови фактори са повишено вътреочно налягане, роднини с глаукома, съдови промени, артериална хипертония, захарен диабет, напредване на възрастта, намалена дебелина на роговицата, наличието на късогледство и др.
Липсата на ранна симптоматика при повечето форми на глаукома е причина пациентите да идват при очен лекар късно, във фаза на напреднало увреждане, когато голяма част от зрението е загубено необратимо. Правилното и навременно диагностициране и лечение са ключови за съхранението на зрението на пациентите.
Макулната дегенерация често се появява с напредването на възрастта. Тя е заболяване, което обикновено засяга двете очи. Типичното оплакване е, че човек вижда разкривени правите линии – например струва му се, че рамката на вратата е извита. Макулната дегенерация се среща главно при хора след 75-годишна възраст. При това заболяване се уврежда централното зрение, способността за четене, шофиране и редица ежедневни дейности. Ранните оплаквания са намалено зрение за близко и далече, влошена контрастна светлочувствителност, разкривяване на образите и др.
Диабетната ретинопатия се проявява като усложнение при пациенти с дългогодишен захарен диабет. Важен фактор за превенция е стриктният контрол на кръвната захар. При вече открито заболяване е важно навременно лечение, за да се избегнат тежките усложнения на напредналата, пролиферативна форма – вътреочен кръвоизлив, вторична глаукома и отлепване на ретината