Становище на Университетска болница „Лозенец“

03 June 2021

Във връзка с разпространените от служебния министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров данни за нарушения, свързани с източване на здравната каса и неправомерни трансплантации, извършени в болница Лозенец, сме длъжни да заявим следното:

1. Внушенията за източване на здравната каса са несъстоятелни и неверни. Няма нанесена финансова щета за НЗОК и незаконно финансово облагодетелстване на болницата. Поради преструктурирането на болница Лозенец в Търговско дружество и нов начин за отчитане пред НЗОК е допусната техническа грешка в отчитането. Болница Лозенец сама открива този пропуск, сама информира НЗОК и сама възстановява неправомерно получената сума 4 дни преди стартирането на проверка от НЗОК и 26 дни преди последвалото журналистическо разследване.

Това беше потвърдено категорично от извършена проверка по сигнал от НЗОК от Софийска районна прокуратура, Арбитражната комисия към СЗОК, УС на Софийската колегия на БЛС и от Асоциацията на Университетските болници.

2. Относно внушенията занеправомерни трансплантации“ – болницаЛозенец е спазила стриктно всички изисквания при трансплантация от жив донор и е изискала и получила нотариално заверени документи за родственост между донора и реципиента. Преди да бъдат извършени съответните трансплантации са уведомени Агенцията по трансплантации и ДАНС, тъй като се касае за чужденци.

3. По отношение на твърденията за трансплантацията на висш държавен служител болница Лозенец не прави разлика между своите пациенти и се ръководи единствено от медицински критерии и индикации за трансплантации и спешност. При въпросния случай се касае за новооткрито онкологично заболяване, развитието на което може да бъде предотвратено само със спешна трансплантация на засегнатия черен дроб. Статусът на спешност е обявен своевременно в Агенцията по трансплантации.

Основен приоритет на болница „Лозенец“ и екипът ѝ винаги е бил и ще бъде човешкият живот и неговото опазване, следвайки принципите на професионализъм, честност и човечност.